מהם טרפנים בקנאביס?

פורסם ב

הם הרבה פחות מפורסמים מרכיבים אחרים בקנאביס כמו  THC ו-CBD, אבל הם אלו שמעניקים לקנאביס את ריחו וטעמו והם הכרחיים להשגת "אפקט הפמליה", המאפשר למקסם את הפוטנציאל הרפואי של קנאביס על הצרכן. הכירו את הטרפנים– תרכובות ארומטיות הנמצאות בצמחים רבים ובריכוז גבוה, גם בקנאביס. בשל התכונות הארומטיות שלהם משתמשים בהם בתעשיות היופי, הקוסמטיקה והמזון כדי להעניק ריחות וטעמים למוצרים שונים, אולם מסתבר שיש להם גם השפעה חיובית על בני אדם. בעשורים האחרונים, עם הרחבת חקר הקנאביס, גוברות הראיות אודות סגולותיהם הרפואיות.

  • מהם טרפנים?
  • במה טרפנים שונים מקנבינואידים?
  • האם לטרפנים סגולות רפואיות?
  • כיצד טרפנים משפיעים על "אפקט הפמליה"?

מהם טרפנים?

טרפנים הם מולקולות אורגניות הקיימות בצמחים רבים והן שמעניקות לצמחים את ריחם וטעמם ולעיתים גם את צבעם. למעשה הצמחים מייצרים את הטרפנים כדי להגן על עצמם- טרפנים מרחיקים מזיקים וחיידקים. חוקרים בוחנים היום את הפוטנציאל של טרפנים לשמש כחומר הדברה ביולוגי. בתעשיית הקוסמטיקה, המזון והניקיון כבר עושים שנים רבות שימוש בטרפנים כדי להעניק למוצרים ניחוחות שונים. בקנאביס- זוהו עד היום, מאות טרפנים, לכל זן קנאביס פרופיל טרפני משלו הכולל עשרות סוגים של טרפנים במינונים שונים.בשנים האחרונות נבחנת השפעתם על בני אדם.

במה טרפנים שונים מקנבינואידים?

צמח הקנאביס מכיל עשרות קנבינואידים ומאות טרפנים. שני הקנבינואידים המרכזיים בקנאביס הם -THC, הרכיב משנה התודעה שגורם תחושת "היי" ו-CBD, הרכיב שאינו פסיכו-אקטיבי. ארגון הבריאות העולמי קבע שהוא אינו סם, אינו ממכר ובעל סגולות תרפויטיות. הוכח שקנבינואידים בצמח מתקשרים עם קולטנים המצויים במערכת האנדוקנבינואידית בגופנו אשר אחראית על תהליכים ביולוגים רבים, ביניהם,איזון הגוף. הטרפנים בקנאביס אחראים בעיקר על הריח של הצמח,אולם נמצא שגם הם משפיעים על המערכת האנדוקנבינואידית. טרפנים למעשה משפיעים על פעולת הקנבינואידים ומגבירים את ספיגתם בגופו של הצרכן. כך למשל לטרפנים אין אפקט משנה תודעה כשלעצמם, אולם הם מגבירים את ההשפעה הפסיכו-אקטיבית של THC.

האם לטרפנים סגולות רפואיות?

חקר הטרפנים עוד בראשיתו, אולם בשנים האחרונות, חוקרים הבחינו כי זני קנאביס בעלי אחוזים דומים של CBD ו-THC, משפיעים באופן שונה על הצרכן, בשל השפעת טרפנים, במחקרים מספר הוצגו ראיות על הסגולות רפואיות של טרפנים: במחקר שפורסם בכתב העת "אינטראקציות כימיות ביולוגיות" ב-2018, נטען כי טרפנים רבים הינם בעלי פוטנציאל רפואי לטיפול בבני-אדם. בסקירה מדעית  של "אוניברסיטת מזרח פינלנד", שפורסם ב-2018 בEuropean- Journal of Medicinal ,Chemistry נמצא כי לטרפנים סגולות נוגדות דלקות, כי הם משככים כאבים, מפחיתים חרדה ודיכאון, מרגיעים פרכוסים ועוויתות ומסייעים לחולי סרטן ולחולי סכרת. החוקרים מציינים שמאחר שחלק מטרפנים אלו כבר מצויים בשימוש בתעשיית המזון, הם בטוחים לשימוש. בראיון שהעניק  פרופ' סולימאן חטיב (מכון "מיגל" לחקר הקנאביס) ל-mako ב-21, הוא סיפר כי במחקר שביצעו הם מצאו שהטרפן בתא קריונפיל מסייע בשיכוך כאבים ובהרפיית שרירים ושהטרפן אלפא קריופילן, מעכב אנזים הקשור לאלצהיימר.

כיצד טרפנים משפיעים על אפקט הפמליה?

כשאדם צורך קנאביס, כל רכיבי הצמח נקלטים במערכות בגופו. לכל רכיב (קנבינואידים, פלבנואידים, טרפנים), השפעה ייחודית. השילוב בין כל כל המרכיבים יחד ויחסי הגומלין ביניהם מאפשרים את מיקסום הפוטנציאל הרפואי של הקנאביס וגורמים למה שמכנים "אפקט הפמליה". הוכח כי לטרפנים יש השפעה חשובה על "אפקט הפמליה" שכן הם מגבירים את ספיגת הקנבינואידים בגוף. במחקר מ-2020 של "אוניברסיטת בר-אילן", "מכון וולקני" ראשון לציון "ואוניברסיטת ת"א" ציינו החוקרים כי לטרפנים מסוימים יש פוטנציאל לסייע לקנבינואידים בטיפול בהפרעות חרדה ושינויי מצב הרוח. בסקירה מדעית של "אוניברסיטת סאו פאולו", ברזיל, "אוניברסיטת אינדיאנה", ארה"ב ו"אוניברסיטת דבלין", שפורסמה ב-2018 נמצא כי חולי אפילפסיה שנטלו סיבידי טהור סבלו מיותר תופעות לוואי מאשר אלו שנטלו סיבידי יחד עם טרפנים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.