האם סיבידי מסייע בטיפול טרשת עורקים?

עדויות בנות זמננו מצביעות על כוחם של הקנבינואידים המצויים בשמן הקנאביס CBD לסייע במניעת טרשת עורקים הנגרמת מדלקת. מחקרים רפואיים מייחסים זאת לתכונה אנטי-דלקתית המצויה בשמן הקנביס. כיצד פועל שמן הסיבידי?  כדי לבאר את הנושא יש להבין קודם לכן את הגורמים להתפתחות מחלת טרשת העורקים והסיבוכים הנלווים אליה.

מהם המאפיינים של טרשת העורקים?

טרשת העורקים היא מחלה דלקתית ניוונית שעשויה להביא לתופעות מסכנות חיים ביניהן שבץ והתקפי לב. (בשונה מטרשת נפוצה הפוגעת בתפקודם התקין של התאים במערכת העצבים) דלקת שנמשכת זמן רב עלולה להביא להיצרות והתקשות העורקים והצטברות של רובד חיידקי המצמצם את זרימת הדם לאיברים הבאים:

 • מח
 • לב
 • אגן
 • גפיים
 • כליות

כיצד ניתן לגלות את המחלה?

למחלה יש תסמינים גלויים, אך אלו אינם מופיעים בשלבים המוקדמים שלה ולכן בדרך כלל המחלה מתגלמת עם הופעתם של התסמינים הבאים:

 • מיחושים בחזה
 • כאב מקרין בכל אזור בגוף
 •  קוצר נשימה
 • עייפות מוגברת
 • הזעת יתר
 • בחילה, קשיי נשימה
 • דפיקות לב ואובדן מודעות

הופעת תסמינים אלו מעידה על כך שהמחלה הגיע לשלב מתקדם בו נוצרה שכבת חיידקים משמעותית החוסמת את העורק (ממש כמו כדור החוסר צינור) .

מהם הגורמים להתפתחות טרשת עורקים?

כיום לא ידוע מהו הגורם להתפתחות טרשת עורקים אך  מחקרים מצאו שקיים קשר בין לחץ דם גבוה, עישון סיגריות ורמות גבוהות של גלוקוז וכולסטרול, המעלים את הסיכון לחלות במחלה. להלן דוגמה הממחישה את השפעתו של הכולסטרול על דפנות העורקים הכליליים

כיצד ההצטברות של הכולסטרול "הרע" עשויה להביא להתפתחות של טרשת עורקים?

 עם הצטברות הכולסטרול ה"רע" בדפנות העורקים הכלילים, יפעיל הגוף את מנגנון ההגנה הטבעי וישלח תאי דם לבנים ותאים אחרים לאתר המורעל, בחלוף הזמן תיווצר בליטה בדופן העורק שעלולה לחסום את אספקת הדם ולהביא להיווצרות של פלאק.

מהו הטיפול המומלץ לטרשת עורקים?

הטיפול במחלה כולל תרופות מרשם לדילול דם וסטטינים להורדת רמת הכולסטרול. יש לציין שעל אף שתרופות אלו נמצאו יעילות ועשויות להציל חיים הן אינן נעדרות תופעות לוואי ועלולות לגרום לדימום ממושך מהחניכיים, דימום מהאף, דם בצואה או בשתן ווסת מוגברת.

הספרות המדעית מצאה כי לתרכובות פסיכו-אקטיביות כמו THC יש ​​השפעה עמוקה ומיטיבה על תאי מערכת החיסון, כיוון שמרכיב THC מקטין את הפרשתם של חומרים דלקתיים ונדידתם לדופן כלי הדם אך המחקרים המעניינים ביותר נערכו על מרכיב ה CBD שמן הקנבוס.

כיצד שמן הקנבוס משפיע על מדדים בריאותיים בהתאם למחקרים שנערכו בנושא?

מחקר אקראי מוצלב שבדק את השפעת מרכיב ה- CBD על רמת לחץ הדם במנוחה ובפעילות גופנית מצא כי ה- CBD נמצא כגורם יעיל להפחתת לחץ דם. המחקר נחלק לשני שלבים:

 • בשלב הראשון חולקו שתי קבוצות של מתנדבים בוגרים ממין זכר לקבוצת ניסוי ולקבוצת ביקורת. קבוצת הניסוי קיבלה 600 מ"ג של שמן הסיבידי לצריכה ואילו קבוצת הביקורת קיבלה תרופת פלצבו
 • בשלב השני בוצעו שתי מדידות לחץ דם: האחת במנוחה והשנייה לאחר פעילות גופנית בעצימות גבוהה.

תוצאות המחקר מצאו כי שמן ה-CBD תרם להורדה של לחץ הדם הסיסטולי של המשתתפים בכחמש נקודות במקביל להעלאת הדופק. מחקר זה מהווה סנונית ראשונה לטיפול במחלות כלי דם באמצעות מרכיב טבעי מן הצומח. יחד עם זאת נדרשים מחקרים נוספים לפני שניתן יהיה לקבוע אם סיבידי יוכל להחליף תרופות אחרות כמו metoprolol. מחקרים אחרים נערכו של שני סוגים שונים של קולטנים אנדוקנבינואידים: CB1  ו CB2 ומעידים על השפעתו העקיפה של מרכיב ה- CBD במניעת טרשת עורקים.

כיצד מרכיב ה- CBD משפיע על קולטני CB1, CB2 (שנמצאים בגוף האדם באופן טבעי) ? 

קולטני CB1 נמצאים בעיקר במערכת העצבים המרכזית אך גם באזורים אחרים בגוף. חסימת קולטנים אלה מפחיתה את התיאבון, מייצבת את רמת הסוכר בדם ומפחיתה דלקת, סיבידי אינו נקשר ישירות לקולטני CB1 אך הוא מונע את פירוק האנדוקנבינואיד המאפשר את המשך פעילותם של הקולטנים. בדומה ל -CB1, פועל כך ה- CBD עם קולטני CB2, שנמצאים ברקמות החיסון ובמח, קולטנים אלו מווסתים את הפעילות החיסונית ותומכים בתפקודי הלבלב, הטחול והכבד שמעורבים בתהליכים המונעים את טרשת העורקים.

Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *